Соняшник

Соняшник - посухо- і морозостійка рослина. Насіння проростає при 3 - 4 °С тепла, а сходи витримують значні заморозки - до мінус 8 °С.

Соняшник - волого- і світлолюбна культура, транспіраційний коефіцієнт її становить 470 - 570. Кращими грунтами для соняшника є глибокі чорноземи і каштанові.

Якщо соняшник вирощувати на одному місці кілька років підряд, він масово пошкоджується хворобами і заразихою. Тому соняшник у сівозміні на те саме місце можна висівати тільки через 6 — 7 років. Кращими попередниками є озимі зернові, зернобобові культури, кукурудза.

Під соняшник грунт обробляють так само, як і під інші технічні культури. Великого значення надають глибокій оранці і снігозатриманню. Навесні вологу закривають боронуванням і шлейфуванням. Передпосівну культивацію проводять у кілька слідів на глибину загортання насіння.

Під соняшник вносять як органічні, так і мінеральні добрива. Сіяти соняшник краще через 10— 15 днів після початку сівби ранніх ярих культур. Соняшник, посіяний у добре прогрітий грунт, дає дружні сходи, краще розвивається, насіння його містить більше олії. Крім того, при таких строках сівби створюються умови для очищення поля від бур'янів. На насіння соняшник сіють квадратно-гніздовим способом, на силос — широкорядним. Норма висіву насіння — 9—10 кг/га. На важких грунтах насіння загортають на глибину 4—5 см. На чорноземах глибину загортання збільшують до 7 см, при нестачі вологи треба сіяти на глибину 8—10 см.

Після висівання насіння поле спочатку коткують, а потім боронують. Боронують до появи сходів і після появи їх у фазі першої пари справжніх листочків.

За період вегетації міжряддя 2 — 3 рази розпушують у двох напрямках. При утворенні двох-трьох пар справжніх листочків посіви соняшнику проривають, залишаючи по 2 — 3 рослини в гнізді.

В період цвітіння соняшнику рекомендується штучно дозапилювати його. Великий ефект дає вивезення на посіви пасік з розрахунку один вулик на один гектар.

Збирають соняшник комбайнами, коли побуріє 60 — 70 % кошиків.

Індустріальна технологія вирощування соняшнику. Для вирощування соняшнику за індустріальною технологією складається технологічна карта, в якій передбачаються найпрогресивніші заходи. Обов'язковим елементом цієї технології є підбір відповідних високоврожайних сортів і гібридів, максимальна механізація всіх виробничих процесів, використання хімічних заходів боротьби з бур'янами та хворобами, використання пасік для додаткового запилення рослин соняшнику, своєчасне і високоякісне збирання, збереження насіння.

Перейти на сторінку: 1 2 


Подібні статті

Кісткові риби
Кісткові риби - найбільший клас хребетних тварин, що нараховує близько 20000 видів. Найдавніші представники цього класу походять від хрящових риб в кінці силуру. В даний час 99% класу належать до так званих костистих риб, які вперше з'явил ...

Викопні головоногі молюски
Головоногі - найбільш високоорганізована група молюсків і одні з найбільш високоорганізованих безхребетних. До них належать кальмари, каракатиці, восьминоги (близько 650 сучасних видів). Це - виключно морські організми, найбільше поширені ...

Головне меню