Розвиток дитячого ботанічного саду та напрямки його діяльності

В 1968 році у гуртках дитячого ботанічного саду, які нараховували 40 груп, під керівництвом досвідчених педагогів навчалося і працювало 600 юнаків і дівчаток зі шкіл м. Запоріжжя. Гуртки поділялися за напрямками: ботаніко-рослинницький, зоолого-тваринницький, механізація сільського господарства, охорона природи.

З 1976 року в ЗМДБС працює 47 груп і навчається 690 юннатів. Працюють гуртки: юні квітникарі, кактусоводи, садівники декоративного садівництва, зоологи, орнітологи, фенологи, фотографи, юні механізатори. Юні квітникарі проводять досліди і вивчають темпи росту рослин від появи перших листочків до цвітіння, склад земельної суміші, вплив органічних і мінеральних добрив, методи боротьби зі шкідниками та хворобами рослин, вплив температурного режиму на ріст, розвиток і цвітіння рослин. Результатами своєї роботи і спостережень юннати діляться на семінарах і практикумах, які проводяться в ботанічному саду. Завдяки багаторічній дослідній роботі юннати можуть отримувати квітучі рослини з грудня по квітень місяць. Юні кактусоводи вирощують, розмножуються й випробують більше 200 видів кактусів. Чудовий світ "колючого дива" манить хлопчиків та дівчаток, маленьких любителів екзотичних рослин. Юні орнітологи із гуртка "Охорона природи" ведуть фенологічні спостереження, вивчають і реєструють сезонні явища в природи - приліт та відліт птахів, цвітіння квітів, допомагають в озелененні міста, організовують підгодівлю птахів, які зимують у нас, виготовляють і вішають шпаківні, годівниці та штучні гнізда на території ботанічного саду [3].

Гуртки декоративного садівництва приділяють більше уваги вирощуванню декоративно-листкових рослин. Бегонії, папороті, традесканції, монстери та інші служать початковим матеріалом для насіннєвого і вегетативного розмноження. Особлива увага юних декораторів приділяється вирощуванню посадкового матеріалу в декоративному розсаднику. Квіти, вирощені юннатами в саду, прикрашають рідне місто. Посилки з посадковим матеріалом розсилаються безкоштовно в школи України. На території ботанічного саду діє Зелений патруль. Звичайно ж, робота такого великого та різнопланового господарства здійснювалась під керівництвом небайдужих і талановитих керівників. Кожен із директорів ботанічного саду намагався зробити його кращим, зміцнити та розширити матеріально-технічну базу, опікувався питанням збереження та примноження колекцій рослин.

За часів керівництва Балюти В.А. було збудовано та відкрито 5 теплиць, а в січні 1984 р. відкрито оранжерею "Зимовий сад" - гордість юннатів та працівників саду. Діяльність Володимира Андрійовича була відмічена державними нагородами: Заслужений вчитель України, Кавалер ордена Трудового Червоного Прапора. Завдяки зусиллям наступного директора ботанічного саду Коваленка Геннадія Петровича, продовжується розбудова нашої установи, розпочинається робота з систематизації рослин, відкривається "Фондова теплиця". З метою поповнення колекцій ботанічного саду налагоджуються зв'язки з ботанічними закладами СНД: Адлер, Батумі, Вільнюс, Москва та інші. Завдяки цьому були відкриті відділи тропічних та субтропічних рослин, відкритого ґрунту, лікарських рослин, дендрології.

З 1992 року ЗМДБС на рівні з іншими науковими закладами є членом асоціації ботанічних садів України. Коваленка Г.П. змінює Сабадіна Ганна Федорівна, яка плідно працює над подальшим розвитком установи. З серпня 1998 року і по теперішній час на посаді директора ботанічного саду працює Єрьоміна Тамара Іванівна. За цей період значно розширилась колекція рослин: з 1,5 тис. видів до 4 тис. Відкрито дві нові теплиці: в 1999 р. - "Лимонарій", а в 2000 р. - "Розарій", видано перший в історії ботанічного саду "Каталог видового складу рослин", ділектус. В плані екологічної та природоохоронної роботи, збереження та збагачення флори, поповнення колекції рослин за рахунок інтродукції та акліматизації, ЗМДБС співпрацює з усіма 37-ма ботанічними садами і дендропарками України. Активна робота ведеться з ботанічними садами близького та далекого зарубіжжя: Естонії, Латвії, Росії, Казахстану, Грузії, Іспанії, Італії, Англії, Австралії. Налагоджені контакти з Міжнародною асоціацією ботанічних садів. Сучасний ботанічний сад має у своєму господарстві 20 теплиць, площею 2000 м2. Незважаючи на складні економічні умови, мережа гуртків дитячого ботанічного саду лишається стабільною [9].

Перейти на сторінку: 1 2 3


Подібні статті

Рослини і тварини шкільного куточку живої природи
Успішне засвоєння учнями матеріалу з біології, набуття ними практичних умінь і навичок із вирощування рослин і догляду за тваринами, розвиток інтересу й працьовитості істотно залежить від практичних робіт і спостережень, які ведуться за живими об&rsq ...

Медоносні рослини луків
Прекрасний і багатогранний рослинний світ, і хоч пройшло багато тисячоліть з часу його виникнення, непізнаність і нерозгаданість його вабить дослідників. Якби ми знали, скільки втрачаємо, коли не робимо жодних спроб пізнати те, що нас оточує, що дає ...

Головне меню