Розвиток дитячого ботанічного саду та напрямки його діяльності
На даний момент функціонує 18 гуртків, які нараховують 46 груп. В них щорічно безкоштовно навчаються і виховуються більше 600 дітей віком від 7 до 17 років. Крім цього влітку близько 600 учнів шкіл та 150 студентів середніх спеціальних та вищих навчальних закладів проходять природничу та виробничу практику на базі міського дитячого ботанічного саду. Запорізький ботанічний сад веде наукову роботу з міськими навчальними закладами: ЗНУ, ЗДМУ, медичним училищем. На базі нашого закладу студенти збагачують свої знання про різноманітність світових природних ресурсів, переконуються, як впливає різне поєднання екологічних факторів на рослини. Колекція рослин відкритого та захищеного ґрунту є базою для науково-дослідної роботи співробітників ботанічного саду і студентів, на їх основі проводяться експериментальні дослідження щодо інтродукції, акліматизації, вивчаються шляхи відтворення рідкісних та зникаючих видів. Втілювати в життя завдання позашкільної освіти покликані кадри, педагогічний колектив об'єднав 19 небайдужих до дитячих сердець професіоналів.
Навчально-виховний процес здійснюється в творчих об'єднаннях таких напрямків: еколого-натуралістичного, дослідницько-експериментального, художньо-естетичного та соціально-реабілітаційного. В гуртках "Юні екологи", "Юні ботаніки", "Юні природознавці" (кер. Косякова С.В., Шалімов І.В., Ренгевич М.В.), юннати вивчають взаємозв'язок між різними об'єктами живої та неживої природи, вплив природних та антропогенних факторів на навколишнє середовище, здійснюють догляд за територією ЗМДБС, що є заповідним об'єктом місцевого значення, проводять моніторингові спостереження за дендропарком і басейном річки Суха Московка [13].
З 1982 року і до тепер, на базі ботанічного саду працює Будинок пропаганди екологічних знань, в якому для учнів, вчителів шкіл, а також мешканців м. Запоріжжя проводяться лекції на екологічну тематику керівниками гуртків ботанічного саду ( Коваль В.В., Нестеренко Н.А. Шалімов І.В., Осіпова Н.В.). Метою гуртків "Знавці лікарських рослин", "Фітотерапія" (кер. Шалімова Т.А., Шама Н.М., Малиночка О.С.) є поєднання теоретичних знань щодо агротехніки вирощування лікарських рослин у відкритому ґрунті та в умовах теплиць або кімнатної культури, догляду за ними, і практичних навичок заготівлі, збереження лікарської сировини, а також виготовлення зборів, настоїв, відварів з лікарських трав. В гуртках "Зелена архітектура", "Юні аматори зеленої архітектури", "Юні квітникарі - аранжувальники", "Фітодизайн" (під керівництвом педагогів Косякової С.В., Нестеренко Н.А., Коваль В.В., Осіпової Н.А., Нечитайло В.О., Філінської Н.В.) діти знайомляться з правилами побудови рослинних композицій відкритого ґрунту - альпінаріїв, квітників, рабаток, клумб, бордюрів, солітерів, рокаріїв, працюють над побудовою та створенням квіткових композицій, ікебан із різноманітного природного матеріалу. Юннати в гуртку "Юні кактусоводи" (під керівництвом Черняєвої І.А.) займаються дослідженням видового складу цієї унікальної групи рослин, розробляють та впроваджують у життя прогресивні методи розмноження, вирощування та догляду за сукулентами. В житті є завжди місце для прекрасного, тому для формування естетичних смаків гуртківців вже тривалий час в ЗМДБС функціонують гуртки "Юні художники", "Моделювання одягу", "Рослини - символи України" (керівники Олійник Ю.С., Данілєвська О.В., Терлецький К.Ф.). Юннати поєднують природознавчо-пізнавальну роботу з вихованням почуття прекрасного, вчаться бачити єдність змісту, форми, кольору в природі, проводять заходи, побудовані на народних традиціях і звичаях [7].
Подібні статті
Фауна та біологія двостулкових молюсків ландшафтного заказника Згоранські озера
Актуальність
дослідження. Двостулкові молюски
є
одними з багаточисельних звичайних компонентів прісноводної гідрофауни . Як
правило, їх можна зустріти в старицях річок, ставках, тимчасових водоймах, але
найчастіше -- в озерах.
Ці
гі ...
Адвентивна флора Чернігівської області історія формування та сучасний стан
Масове поширення чужоземних видів після їх випадкового проникнення в країну або в окремі місцевості, де їх раніше не було, добре відоме. Деякі адвентивні рослини за короткий час поширюються по всій країні; інші поволі, але неухильне збільшують свої а ...