Дендрофлора
Весь систематичний склад колекції налічує понад 4 тис. видів, гібридів, підвидів, різновидів, форм та сортів. Добір та випробування нових для України рослин із іноземної флори триває. Швидкому росту дендрофлори сприяло широке застосування при інтродукції методу родових комплексів. Відділ відкритого ґрунту, яким завідує Нестеренко Ніна Анатоліївна, спеціалізується на інтродукції трав'янистих рослин. До колекції залучається якомога більше нових корисних рослин (кормових, лікарських, декоративних, нектароносних тощо), а також рідкісних видів і тих, що зникають і потребують охорони. Зосереджені колекційні фонди, залежно від свого призначення і використання, на 10-х колекційних та експозиційних ділянках. Колекційні фонди трав'янистих рослин є базою для навчального процесу та наукових досліджень.
Спеціалістами саду постійно проводиться пошук нових корисних рослин, вивчаються еколого-біологічні особливості інтродуцентів, розробляються засоби вегетативного та насіннєвого розмноження, відпрацьовуються технології вирощування окремих видів. Гордістю ботанічного саду є колекція рослин закритого ґрунту яким керує Осіпова Наталя Володимирівна. Це - Папороті, Орхідеї, Пеперомії, Бромелієві, Пілеї, Монстери, Філодендрони, Антуріуми, а також колекції рослин відкритого ґрунту: цибулинні (тюльпани, нарциси, гіацинти, лілії), велика колекція канн, жоржин, лілійників, флоксів, ромашки, дзвоників, наперстянки, вербени, целозії та інші. Вони можуть стати окрасою садів та парків [14].
Поряд з цілющими видами флорами України таким як герань рожева, валеріана лікарська, алтей ростуть цінні лікарські рослини з інших регіонів: ехіноцея пурпурова з Північної Америки, розмарин лікарський, нагідки із Середземномор'я, імбир лікарський з Африки та Азії, любисток з Південної Європи. У будь-яку пору року привертає увагу один з найпривабливіших куточків ботанічного саду - рокарий та альпійські гірки, на яких зібрано колекцію гірських, трав'янистих та деревовидних рослин, що лишають незабутнє враження.
Мандруючи доріжками рокаріїв та альпінаріїв, які створені завдяки зусиллям завідуючої відділом дендрології Коваль Валентини Вікторівни та зав. методкабінетом Шалімова Ігоря Валерійовича, можна ознайомитись з представниками Далекого Сходу і Сахаліну: широкодзвонником великоквітковим, лілійником Міддендорфа, очитками; з інтродуцентами із Сибіру, Алтаю та Середньої Азії: баданом товстолистим, брунерою Сибірською, очитком гібридним та очитком Еверса. Чільне місце в колекції посідають представники флори з Кавказу, Криму, Карпат та інших регіонів. Збільшення асортименту квітково-декоративних рослин, випробування його в умовах ботанічного саду і впровадження його найкращих і найстійкіших видів, форм у зелене будівництво, які формували колекції квітково-декоративних рослин. В її складі налічується понад 160 видів, форм красивоквітучих та декоративно-листяних багаторічників серед яких види та сорти лілій, півників, півоній, лілійників, хости, астильби та багато інших. Колекція містить також мало поширені в зеленому будівництві рослини з родів таволжник, айстра. Важливою формою освоєння рослинних ресурсів світової флори є інтродукція тропічних та субтропічних рослин. Раніше площа оранжерей була невеликою і кількісний склад колекційних фондів був майже постійний. Значний зріст колекції тропічних та субтропічних рослин відбувся після 1998 року, коли було збудовано 2 нові оранжереї та розширено старі до 2000 м2. Сьогодні колекційні фонди тропічних і субтропічних рослин налічують близько 1,5 тис. видів, різновидів, форм. Колекційні рослини представлено в ботаніко-географічних та систематичних експозиціях. В оранжереях дитячого ботанічного саду експонуються найдавніші із сучасних наземних - папоротеподібні. Однією з найкрасивіших папоротей України є страусове перо звичайне [14].
Подібні статті
Особливості біології та екології павука-хрестовика (Araneus diadematus)
Актуальність: павуки в наш час є однією з найбільш процвітаючих груп
тварин. Вони освоїли всі природні зони Землі – від пустель і тропічних лісів до
помірних областей
Найбільш значущою ознакою павуків, яка відрізняє їх від інших є павути ...
Динаміка перельоту птахів
Серед
всіх тварин птахи – найбільш показова група. Вони частіше інших тварин
потрапляють на очі. Для кожного виду птахів характерний цілий комплекс ознак,
за якими, володіючи певними знаннями й навичками, можна досить швидко визначити
вид ...