Хвостаті психотерапевти

Біля однієї моєї колеги жив удома чудовий пес, ердель на ім'я Ерік, якого її чоловік називав "антиїнфарктином". Коли він приходив з роботи, то хвилин п'ятнадцять обнімався з Еріком - і стресів і утомленості як ні бувало. Одного разу господиня Еріка, повертаючись разом з ним з прогулянки, впала, сильно ударилася головою і навіть на коротку мить знепритомніла. Прийшовши додому, вона всілася на диван в напівнепритомністю стані, із сльозами на очах; їй було дуже погано. Тоді Ерік уперся їй в плечі передніми лапами, перекинув її на спину і улігся на неї передньою частиною тіла. Вона заснула, проспала півтора години і прокинулася бадьора, свіжа і відпочила, неначе з нею нічого і не трапилося. Пес же, якої весь цей час провів в цій незручній позі, насилу сповз з дивана на підлогу, розпластався на килимі і так нерухомо лежав години три, не в силах навіть підняти голову, не те що поїсти. Враження було таке, що він передав улюбленій господині всю свою енергію і життєві сили. Я не можу цього пояснити з позицій чисто раціональних, але - що є, тобто. Якщо серед людей бувають "енергетичні вампіри", то наші брати менші, навпаки, завжди підкачують нас своєю енергією, притому абсолютно безкорисливо.

Але рани тілесні ми абияк і без чотириногих вилікуємо, а ось рани душевні - зовсім інша справа. В цьому випадку спілкування з нашими домашніми вихованцями може виявитися просто безцінним. Я сама особисто знаю декількох жінок різного віку, яким в переломні моменти життя допомагало повернутися до нормального життя поява в будинку чотириногого улюбленця.

Кілька років тому у моїх хороших знайомих помер собака, не дивлячись на всі зусилля ветеринарів; про цю псину - бассеті по імені Ваблячи - ходили легенди. Серед собак рідко зустрічаються такі шкідливі створення. Наприклад, якщо господар увечері затримувався - все одно, на двадцять хвилин або на дві години - то Ваблячи його зустрічала на порозі, кидала на нього докірливий погляд і тут же, на його очах робила купку. А знаменита історія з свіжими простирадлами! Одного разу в експедиції Манін господар розжився чистою і навіть накрохмаленою білизною, що в польових умовах рівносильне чуду; коли він пізно увечері повернувся з душу, передчуваючи рідкісну насолоду, то знайшов під ковдрою Ваблю, яка, виявляється, теж розділяла пристрасть свого господаря до чистоти. Правда, уявлення про це у неї було вельми своєрідне - перш ніж забратися в ліжко, вона вивалялася в свіжіше коров'ячому коржику. Мені Ваблячи запам'яталася в основному тому, що дуже любила валятися в пилі посеред дороги і абсолютно не реагувала на автомашини, яким вона заважала проїхати. Водій міг сигналити скільки завгодно - хвилин через п'ять відчайдушного бібіканья вона здивовано піднімала голову, як би запитуючи: "Це ви мені?" - але не рухалася з місця. Врешті-решт її або об'їжджали по узбіччю, або волоком відтягали убік. Ще Ваблячи відрізнялася прямо-таки раблезіанськім апетитом - просто дивно, як в собаці середніх розмірів уміщався цілий таз шашлику!

Здавалося б, осоружна псина - чого про неї шкодувати? Проте її господарі довго горювали, і я їх чудово розумію - Ваблячи дійсно була якщо не видатної, то особою, що запам'ятовується і дуже оригінальною. Наступного року в експедиції мені її не вистачало. Це був характер! І особливо переживала Ліда, яка свого часу, після чергової капості з собачої сторони, називала Ваблю не інакше, як "мій хрест". Адже Ваблячи з'явилася у неї удома в найважчий для неї рік, після трагічної смерті батьків, і допомогла їй вижити і вистояти.

До речі, слово "з'явилася" я спожила зовсім не випадково. Якщо Ліда сама вибрала і купила породистого цуценя, то часом до людей в найкритичніший момент їх життя собаки були самі. Наприклад, за Олей, що тільки що дізналася про зраду чоловіка і що повернулася до матері, ув'язалася молоденька дворняжка; вона увійшла вслід за нею до квартири і там і залишилася. У жінки, що зневірилася, навіть і думки не виникло її прогнати. Дворняжка, якої назвали Матільдою, стала вірною супутницею Олі, що так і не пробачила блудного чоловіка, але що незабаром знайшла надійнішого і вірнішого чоловіка, вона стала справжнім членом їх сім'ї. І такі просто містичні випадки - далеко не рідкість; я, з своїм раціональним розумом, не знаходжу ним наукового пояснення.

Втім, будь-який чотириногий домашній улюбленець за сумісництвом - сімейний психотерапевт, який знімає напругу, що час від часу виникає в будь-якому будинку. Він як би служить посередником між подружжям, між батьками і дітьми - посередником, який полегшує взаєморозуміння, який робить все, щоб в будинку була доброзичлива, тепла атмосфера.

Перейти на сторінку: 1 2 3 4


Подібні статті

Життя і наукова діяльність Чарльза Дарвіна
Ч. Дарвін жив в епоху бурхливого суспільного розвитку, коли при­родознавство було на піднесенні, в науці здійснювались важливі від­криття. Він не мав систематичної біологічної освіти (два роки нав­чався на медичному факультеті в Едінбурзі ...

Закономірності пилення Carpinus, Quercus, Fagus у місті Львові
На сьогоднішній час аеробіологічні дослідження є актуальними. Це пов’язано із збільшенням алергічних захворювань в цілому світі. Пилок рослин розповсюджується вітром і є причиною виникнення і загострення алергічних реакцій. У багатьох краї ...

Головне меню