Особливості будови павуків

Зовнішня будова

Отже, ознаки, по яких можна безпомилково відрізнити павука: різкий поділ головогрудей й черевця, хеліцери з кігтеподібним кінцевим члеником, невеликі щупальцеподібні педипальпи, павутинні бородавки на черевці.

Форма тіла більшості павуків досить однотипна. Головогруди, як правило, менші черевця, попереду звужені й притуплені, черевце яйцеподібне. Численні відхилення зустрічаються в різних сімействах. Є павуки сильно витягнуті, з довгими тонкими ногами, які вони витягають уздовж тіла, роблячись непомітними серед вузького листя злаків, де вони живуть. В інших, що живуть під корою, на стовбурах дерев, на квітах, тіло сплощене, черевце нерідке розширене. У ряду тропічних павуків па черевці бувають довгі шипи, вигадливі вирости. Іноді змінюється форма головогрудей, наприклад очі підняті на довгому виросту й т.п. [3].

Розміри варіюють у широких межах. Самі дрібні павуки - 0,8мм, найбільші тропічні птахоїди бувають до 11см у довжину, а з ногами до 20см. У нас великі тарантули досягають 3,5см, а в самок одного далекосхідного виду хрестовиків черевце буває з волоський горіх [3].

Фарбування дуже різноманітне особливо в тропічних павуків. Поряд з темними й непоказними формами є безліч яскравих пофарбованих, одноколірних або зі складним малюнком. Нерідко зустрічається жовтий колір у комбінації з білим. Є яскраво-червоні форми або чорні із червоним черевцем. Багато видів, що живуть серед рослин, пофарбовані в різні відтінки зеленого, іноді в комбінації з жовтим, бурим і іншими тонами. Є види із золотими й срібними плямами, металево блискучі, перламутрові [6].

Головогруди павуків покриті щільним твердим щитом, у передній частині якого розташовані очі, звичайно чотири пари. Хеліцери короткі, 2- членикові. На його кінці хеліцера відкривається протока отруйної залози. У ліфистіо - і мигаломорфних павуків хеліцери розташовані горизонтально, а кінцеві членики відгинаються донизу, у вищих аранеоморфних павуків основні членики спрямовані вниз, а кінцеві - усередину, назустріч один одному. [3]

Хеліцерами павук схоплює й убиває здобич, розминає й розриває її, захищається від ворогів, розсічує нитки павутини, перетаскує яйцеві кокони, у ряді випадків самець утримує хеліцерами самку при спарюванні, норкові види копають хеліцерами землю і т.д. [10].

Педипальпи схожі на ноги, коротші й з одним кігтем. На тазиках розташовані лопати, які обмежують передротову порожнину й покриті волосками, що служать для проціджування рідкої їжі. Щупальця педипальп служать органами дотику, у пересуванні, як правило, не беруть участі. У статевозрілих самців педипальпи видозмінені у зв'язку з їхньою спарювальною функцією, їх кінцеві членики перетворені в копулятивні органі, звичайно дуже складно влаштовані [4].

Ноги 7-членикові, їхні тазики прикріплюються навколо цільного грудного щитка. Па лапках є два серповидних, звичайно гребінчастих кігтика. Між ними розташований непарний придаток (емподій), також кігтеподібний або у вигляді липкої подушечки. Павуки, що роблять тенета, мають ще додаткові кігтики, утворені щетинками, нерідко зазубреними. Ноги покриті волосками, частина простими, що прилягають, частина, що стирчать, різними за формою й розмірам. Відносні розміри ніг сильно варіюють залежно від способу життя. Функції ніг різноманітні, крім пересування, вони можуть служити для викопування нірок, утримання здобичі, яйцевого кокона й т.п. За допомогою ніг плетуться різні павутинні обладнання. Ногами павук натягує й розриває павутинні нитки, відмірює відстань між радіусами й оборотами спіралей тенет, розчісує павутину і т.д. Ноги оснащені органами чуттів, дотикальними й нюховими [3].

Черевце в переважної більшості павуків не членисте, його сегменти злиті. Покриви черевця еластичні, звичайно густо опушені волосками. Лише в рідких випадках на черевці утворюються вторинні склерити. У примітивних ліфистіоморфних павуків, на відміну від усіх інших, розчленовування черевця добре виражене, усі його сегменти мають тергіти, а на вентральній стороні розділені поперечними борозенками. Сліди сегментації черевця зберігаються у вищих павуків у будові мускулатури, іноді в малюнку черевця. Сегменти добре виражені в зародка, у молодих павучків жовткова маса, що заповнює кишечник, також сегментована. Судячи із усіх цих даних, у складі черевця павуків об'єднано 11 сегментів, причому тергальні ділянки розвинені повніше, ніж стернальні, а кілька задніх сегментів тією чи іншою мірою атрофуються. На черевці відкривається статевий отвір, розташовані органі дихання - легені й трахеї - і павутинні бородавки [2].

Як говорилося, павутинні бородавки - це видозмінені черевні ніжки. Вони розташовані на черевці знизу перед горбком з анальним отвором. На кінцях бородавок є численні хітинові павутинні трубочки (видозмінені волоски), якими відкриваються протоки павутинних залоз. У ліфистіоморфних павуків павутинних бородавок чотири пари: дві пари зовнішні, що розбудовуються із зачатків кінцівок, і дві пари внутрішні, що утворюються як вирости стінки тіла. Бородавки тут багаточленникові, чим нагадують справжні ніжки. У більшості павуків зберігаються три пари бородавок: дві пари зовнішніх, звичайно двочленикові, і пара задніх серединних нечленистих. У сімействах і рядах павуків спостерігається подальше скорочення числа бородавок до двох і навіть до однієї пари, але павуки, зовсім позбавлені павутинних бородавок, невідомі. Передня медіальна пара бородавок у павуків групи Crіbellatae перетворена в так званий крибелум - невелику пластинку, пронизану порами, через які виділяється речовина особливих павутинних залоз. У деяких павуків окремі пари бородавок подовжені, іноді бувають навіть довше тулуба [3].

Перейти на сторінку: 1 2 3 4 5 6


Подібні статті

Основи фізіології харчування
Харчування - фізична потреба людини. їжа є вихідним матеріалом для побудови і відновлення кожної клітини організму людини. Підраховано, що за своє життя людина споживає в середньому близько 1,3 т білків, 12,5 т вуглеводів і 75 т води. За в ...

Характеристика птахів-синантропів
Птахи досить високоорганізовані організми. Маючи ряд прогресивних особливостей птахи заселяють різноманітні, іноді малосприятливі кліматичні зони земної кулі. Здатність до польоту дає можливість знаходити найбільш сприятливі умови існуван ...

Головне меню