Основи біології

Тести підсумкового контролю

1. Чому рух цитоплазми спостерігається під оболонкою клітин?

. Як називається відокремлення пристінкового шару цитоплазми від оболонки рослинної клітини?

. Чи відбувається плазмоліз у тваринних клітинах? Відповідь обгрунтуйте.

. Що відбувається в клітинах, коли їх помістити в розчини солей різної концентрації?

. Які види руху цитоплазми Ви знаєте?

. Чому при низьких температурах та поганому освітленні рух цитоплазми сповільнюється або зовсім припиняється?

Лабораторна робота № 5

Тема: Форми розмноження організмів та їх цитологічні основи.

Мета - ознайомитися з особливостями нестатевого та статевого розмноження. Вивчити будову статевих клітин ссавців.

Завдання для самопідготовки - вивчити матеріал за темами "Форми розмноження організмів" і " Будова статевих клітин". Дати правильну відповідь на тести вихідного контролю.

Тести вихідного контролю:

. Основні типи розмноження: а) статеве; б) нестатеве; в) вегетативне; г) спороутворення.

. Утворення гамет притаманне такому способові розмноження: а) вегетативному; б) нестатевому; в) статевому.

.Яка частина сперматозоїда та яйцеклітини є носієм генетичної інформації: а) оболонка; б) рибосоми; в) ядро; г) гіалоплазма.

. Яка будова яйцеклітини?

. Яка будова сперматозоїда?

. Який набір хромосом мають яйцеклітини: а) 1n; б) 2n; в) 4n.

. Гамети утворюються внаслідок: а) мітозу; б) мейозу.

Зміст роботи

Вивчити брунькування у дріжджових клітин; спороутворення у цвілевого гриба; будову статевих клітин самця і самки ссавців

Обладнання і матеріали: розчин пивних дріжджів, вода, піпетка, предметні та накривні скельця, чашки з культурою цвілевого гриба мукора, мікропрепарати сперматозоїдів морської свинки або щура, яєчники кішки, мікроскоп.

Хід роботи

1. На предметне скло піпеткою нанесіть краплю розведених у воді пивних дріжджів. Накрийте накривним скельцем і розгляньте препарат при малому збільшенні мікроскопа.

Знайдіть ділянку, в якій клітини розміщуються розсипчастіше, і переведіть мікроскоп на велике збільшення. Серед овально витягнутих дріжджових клітин знайдіть ті, що брунькуються.

Вони мають на одному з полюсів невеликий грибок-бруньку, що містить ядро. Якщо ядра не видно, опустіть конденсор мікроскопа так, щоб зображення стало контрастнішим. Замалюйте кілька клітин, які брунькуються і не брунькуються. На рисунку позначте відповідними цифрами: клітину, що брунькується (1); клітину, що не брунькується (2); бруньку (3).

. Нанесіть на предметне скло піпеткою краплю води й умістіть до неї кілька ниток міцелію мукора. Накрийте препарат накривним скельцем і розгляньте його спочатку при малому, а потім і при великому збільшенні мікроскопа. Серед гіфів мукора знайдіть спорангії - круглі коробочки на довгій ніжці. Спорангії заповнені дрібними округлими спорами. Іноді видно спори, що висипались із них. Нарисуйте спорангії мукора й позначте: 1- спорангій; 2 - спори.

. Розгляньте мікропрепарат сперматозоїдів морської свинки при малому збільшенні мікроскопа. Знайдіть дрібні ниткоподібні клітини й переведіть мікроскоп на значніше збільшення. Замалюйте один сперматозоїд і позначте на рисунку відповідними цифрами: голівку (1); шийку (2); хвостик (3). Порівняйте свій рисунок із мікрофотографією (рис.12) та схемою (рис. 13).

Перейти на сторінку: 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14


Подібні статті

Інсулін
Основною ознакою будови залоз внутрішньої секреції є відсутність вивідних проток, тому їхні секрети виділяються безпосередньо у кров або лімфу, що їх омиває. Кількість цих секретів невелика, називаються вони гормонами (від грецького слова, ...

Фауна гідробіонтів озера Сірче
Життя величезної більшості безхребетних тварин повязане з водою. У кожній водоймі розрізняють дно басейну, що називається бенталь, і товщу води – пелагіаль. Організми, що населяють бенталь, мають назву бентичних, або донних, скороченно вон ...

Головне меню