Основи біології

Тести підсумкового контролю

1.Чим за будовою відрізняються шорстка та гладенька ЕПС?

.Де в клітині містяться рибосоми?

.Із яких структур складаються центріолі клітинного центру?

.Чому в нервових клітинах дуже розвинений апарат Гольджі?

.Із яких структур складається ядерце?

. Які причини подібності та відмінності клітин різних організмів?

Лабораторна робота № 4

Тема: Будова клітин про- та еукаріот. Рух цитоплазми в клітинах рослин і тварин. Мета - розширити й поглибити знання

про подразливість; провести спостереження за рухом цитоплазми в рослинних та тваринних клітинах. Завдання для самопідготовки - вивчити матеріал за темами “Поверхневий апарат клітини”, “Цитоскелет”, “Подразливість та рух”. Дати правильну відповідь на тести вихідного контролю.

Тести вихідного контролю

1. До складу плазмалеми входять такі органічні речовини: а) ліпіди; б) білки; в) вуглеводи; г) альдегіди; д) нуклеїнові кислоти.

. До складу клітинної стінки у рослин уходять: а) хітин; б) целюлоза; в) пектини; г) крохмаль; д) ліпіди.

. Цитоскелет складається з таких компонентів: а) целюлоза; б) мікронитки; в) ЕПС; г) мікротрубочки; д) глікоген.

. В організації рухів компонентів клітини беруть участь такі органели: а) ЕПС; б) апарат Гольджі; в) мікронитки; г) мікротрубочки.

. Поясніть таку властивість живої матерії, як подразливість.

Зміст роботи

Цитоплазмі властивий рух, що зумовлений подразливістю та скоротливістю всіх живих клітин. Розрізняють струминний рух цитоплазми і коловий, або обертальний. При першому цитоплазма рухається в клітині окремими струмочками в різних напрямках, при другому - в пристінному шарі клітини в одному напрямку. Рух цитоплазми дуже повільний і тому під мікроскопом непомітний, лише в деяких рослин та тварин він доступний для спостереження.

1. Спостерігати рух цитоплазми в клітинах листка елодеї, валіснерії або у волосках тичинок традесканції й у клітині інфузорії-туфельки

Дуже зручним об’єктом для спостереження руху цитоплазми є листки елодеї.

Про рух цитоплазми можна судити по переміщенню зелених хлоропластів, що підхоплюються течією. Можна брати і валіснерію.

Струминний рух цитоплазми зручно спостерігати у волосках тичинок традесканції. Волоски складаються з одного ряду клітин із фіолетовим соком. Рух дрібних безбарвних зерняток лейкопластів показує напрямок струмочків цитоплазми.

Одні рослини для експерименту утримують на сонячному світлі, а інші в темноті при низьких температурах. Рух цитоплазми забезпечують компоненти цитоскелета - мікротрубочки та мікронитки. За низьких температур та нестачі енергії структура цих компонентів може руйнуватися. Тоді рух цитоплазми припиняється.

Для спостереження руху цитоплазми у тваринній клітині найзручнішим об’єктом є інфузорія-туфелька. У її тілі добре видно переміщення травних вакуоль.

2. Спостерігати плазмоліз і деплазмоліз у клітинах листка елодеї, валіснерії або у волосках тичинок традесканції

Вода надходить до клітини та виходить з неї через плазмалему, завдяки осмосу. Вона дифундує з ділянок із високою її концентрацією в ділянки з меншою концентрацією. Якщо концентрація солей зовнішнього середовища вища, ніж у клітині, то вода виходитиме з клітини у зовнішнє гіпертонічне середовище. Об’єм цитоплазми при цьому зменшується, і вона починає відставати від клітинних стінок. Поступово цитоплазма повністю відійде від стінок клітини й набере форму кулі. Це явище називається плазмолізом. Якщо концентрація солей вища у цитоплазмі клітини, ніж у зовнішньому середовищі, вода із навколишнього гіпотонічного середовища дифундуватиме в клітину, що спричинить відновлення попереднього об’єму. Це явище називається деплазмолізом.

Перейти на сторінку: 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


Подібні статті

Поняття по біосферу. Роль живої речовини в біосфері
Все живе в біосфері утворює живу речовину. Живі організми відіграють дуже важливу роль у геологічних процесах, які формують Землю. Хімічний склад сучасних атмосфери та гідросфери зумовлений життєдіяльністю організмів. Мінеральна інертна ре ...

Особливості розмноження птахів різних видів на прикладі гусака сірого, журавля та великого строкатого дятла
Орнітологічні екскурсії захоплюють своєю неповторністю. Кожен виїзд на природу дає нові враження навіть спеціалісту. Це пояснюється перш за все особливістю самих птахів. Серед тварин птахи – найбільш показова група. На зоологічних екскурсі ...

Головне меню