Мікрофлора людини

Мікрофлора товстої кишки найбільш багата і різноманітна: у 1 г фекалій міститься до 250 млрд мікробів, серед яких більш ніж 60 представників різних родів і видів анаеробних бактерій. Вони становлять 96% усіх видів кишкової аутофлори. Основні представники: неспорові грампозитивні (біфідобактерії, лактобактерії, пептококи, коринебактерії) і грамнегативні палички, серед яких основне місце займають бактероїди.

Значна роль у мікрофлорі кишечнику належить кишковій паличці. Вона має виражені антагоністичні властивості проти патогенних представників сімейства Enterobacteriaceae, стафілококів і грибів роду Candida. До представників нормальної мікрофлори кишечнику належать: ентерокок, дріжджоподібні гриби, спорові анаероби, спірохети, найпростіші, віруси, включаючи фаги. Нормальна мікрофлора кишечнику відіграє важливу роль у багатьох фізіологічних функціях: бере участь у процесах травлення, обміні жирних кислот; впливає на структуру слизової оболонки кишечнику та її адсорбційну здатність; бере участь у синтезі вітамінів груп В і К, нікотинової кислоти тощо; сприяє формуванню і розвитку імунної системи, стимулює її діяльність. Умовно-патогенна мікрофлора може викликати гнійно-запальні ускладнення після хірургічних втручань, при опіках, обмороженнях; у немовлят, не захищених імунітетом, - ураження шкіри, слизових оболонок і навіть сепсис. Під впливом різних несприятливих факторів, що послаблюють захисні механізми організму, настають кількісні та якісні зрушення у складі аутомікрофлори, пригнічуються її фізіологічні, насамперед, антагоністичні функції. Цей стан, що супроводжується клінічними проявами хвороби (діареєю, метеоризмом та іншими симптомами), діагностується як дисбактеріоз.

Висновки

Нормальна робота шлунково-кишкового тракту - основа нашого здоров'я. А робота нашого кишечника залежить від того, чи мешкає в ньому корисна мікрофлора. Мікрофлора - це сукупність мікроорганізмів (бактерій, вірусів та грибів), які постійно живуть у нашому організмі. Велику частину мікрофлори складають бактерії. Вони є на шкірі, в дихальних шляхах, в сечостатевій системі, але основна їх частина - близько 80% - живе саме в кишечнику. Всього в нас "мешкає" більше сотні трильйонів бактерій. Якщо одноразово вивести їх з організму, то вага тіла людини знизиться на 3-4 кг.

Бактерії в ШКТ потрібні для: по-перше, вони допомагають нам перетравлювати їжу. По-друге, корисні бактерії виробляють речовини - наприклад, вітаміни - які живлять кишечник і організм в цілому. По-третє, корисна мікрофлора допомагає знизити рівень холестерину в крові. І по-четверте, корисні бактерії зменшують ризик появи ракових клітин. Вчені довели, що корисна мікрофлора запобігає розвитку раку кишечника та інших серйозних захворювань.

На жаль, не всі бактерії, що живуть в нашому організмі, приносять користь. Всередині нас живуть і патогенні мікроорганізми, які підточують наше здоров'я. Знищити їх, не знищивши при цьому корисну флору, неможливо. Єдиний спосіб зменшити кількість шкідливих бактерій в організмі - підтримувати і збільшувати "популяцію" корисних, щоб вони придушували і "виживали" шкідливих.

Стреси, інфекції, антибіотики, нераціональне харчування - усе це на корені губить корисну флору. Всіма гамбургерами, пельменями і піцами ми "годуємо" виключно патогенні бактерії, абсолютно не піклуючись про корисні. І ті просто вмирають від нестачі клітковини і рослинних волокон.

Підтримати здоров'я нашої мікрофлори можна двома способами:

Перейти на сторінку: 1 2 3 4


Подібні статті

Біологічні мембрани. Їх роль в процесах збудження
Мембрани відіграють ключову роль як у структурній організації, так і у функціонуванні всіх клітин. Мембрани формують внутрішньоклітинні компартменти, з їх допомогою відбувається розділення вмісту компартментів і навколишнього їхнього сере ...

Тропічні та субтропічні плодові рослини
Життя людини безпосередньо пов`язане з природою, а в результаті і з життям рослин. Сучасний зелений інтер`єр повинен поєднувати декоративний ефект з довго тривалістю функціонування, створювати затишок та бути повноцінним елементом архітек ...

Головне меню